Ciekawostki
Ciekawostki
"Mózg który słyszy kolory.... "
Czują smak, widzą kolor dźwięku lub słów, bądź smakują zapach...
Nieprawdopodobne? A jednak to prawda i dużo ludzi "tak ma". Są to tzw. SYNESTECI - "ludzie u których granice między tym, co gorzkie a co twarde, nie są tak ściśle zakreślone jak wydawałoby się zwykłym obywatelom" Synestezja jest rodzinna, a na siedmiu synestetów 6 to kobiety. Są oni najczęściej leworęczni, mają kłopoty z orientacją w przestrzeni i z rozróżnianiem prawej i lewej strony. Jak wyjaśnić takie zjawisko?
Prawdopodobnie jest to obecność nieprawidłowych połączeń między obszarami kory mózgu, która odpowiada za odbieranie różnych doznań zmysłowych. Gdy rodzimy się - wszyscy jesteśmy synestetami ale w procesie dojrzewania układu nerwowego nadmiar istniejących połączeń między poszczególnymi obszarami mózgu jest "wycinany". Dlatego też u "normalnych" (synesteci w końcu też są normalni ;)) ludzi w wieku 3 - 4 lat jest tyle połączeń, aby mózg i ukł. nerwowy działał bez zakłóceń
Synesteci jednak posiadają zbyt wiele punktów stycznych pomiędzy obszarami, które odpowiadają za różne czynności, "zwłaszcza, że wiele różnych procesów poznawczych przebiega blisko siebie." Takim "zagęszczonym" obszarem jest zakręt wrzecionowaty. "Nie tylko biegną w nim drogi związane z postrzeganiem kolorów, ale także zapamiętywane są kształty liter i cyfr". Dlatego też jedną z najczęstszych postaci synestezji jest kojarzenie kolorów z określoną cyfrą bądź literą.
Mimo, że synesteci mają nadmiar połączeń nerwowych, trudno zobaczyć anatomiczne różnice między nimi a "normalnym" mózgiem. Istnieje hipoteza, że przyczyną jest nadmierna aktywność chemiczna między różnymi obszarami mózgu. W zwykłym mózgu, aktywność jest tłumiona, by eliminować zakłócenia transmisji, U synestetów tłumienie to jest za słabe i dlatego występują jednoczesne pobudzania poszczególnych obszarów mózgu.
Jeśli chodzi o mnie - JESTEM :) Na dodatek leworęcznym, który (jak pisało wyżej) ma problem czasem, czy w prawo czy w lewo ;-)
Na podstawie artykułu z "Wiedza i Życie" - czerwiec 2005.
"DÉJA VU"
zaraz zaraz... przecież to już było... ;-)
Nie dość, że déja vu jest bardzo intensywnie przeżywane, to osoba która go doświadcza za nic nie potrafi sobie przypomnieć "kiedy" to już miało miejsce.Żeby to wytłumaczyć zacznę od tego że:
Mechanizm odpowiedzialny za pamięć krótkotrwałą nakłada się na ten, który odpowiada za pamięć długotrwałą.
Podczas déja vu, mózg "podkręca obroty tak, że wydaje się nam, że przypominamy sobie jako dawną przeszłość coś, co widzieliśmy moment wcześniej".
Za rozróżnianie tego, co nastapiło wcześniej i później odpowiada w głównej mierze płat skroniowy półkuli dominującej ( jeśli jesteś praworęczny - dominująca jest lewa półkula, jeśli jesteś leworęczny - dominuje u Ciebie prawa półkula) Gdy uszkodzone są niektóre obszary mózgu, lub następuje "krótkie spięcie" połączeń między neuronami, informacje odbierane z jednej półkuli dostarczane są z opóźnieniem do drugiej. Przez to informacja postrzegana jest jako dwie niezależne.
Déja vu występuje najczęściej u osób cierpiących na schizofrenię, nerwicę natręctw i padaczkę skroniową.
Odwrotność déja vu... ?
niemożliwe ? a jednak...
czyli JAMAIS VU
uczucie, że widzi się kogoś po raz pierwszy jednak tak naprawdę to np: ktoś bardzo bliski z naszej rodziny.
Jamais vu również łączy się z nieprawidłowościami w obsarach płata skroniowego.
Ale to jeszcze nic....
Niemiecki lekarz Arnold Pick opisał (ponad 100 lat temu) bardzo ciekawy przypadek. Choroba nazywa się paramnezją powielającą. Opisana osoba, cierpiąca na tą chorobe miała wrażenie że wszystko dookoła niej zostało podmienione - na idealne... ale jednak kopie ! :D
(no ja współczuje)
Istnieje też "takie coś" jak zespół Capgrasów. Dotknięta nim osoba uważała, że ktoś dobrze jej znamy był postrzegany jako obcy, o identycznym wyglądzie...
(to ja już wole paramnezję :D)
To nie koniec, jest też całkiem coś odwrotnego - zespół Fregoli. Polega na tym, że osoba nieznajoma jest postrzegana za znajomą, tylko w innym wyglądzie.
A dlaczego tak się dzieje?
POnieważ pamięć w większości polega na rekonstruowaniu wcześniejszych wrażeń a nie na ich odtwarzaniu
(się może pomieszać :D)
Jednak takie zaburzenia występują częściej w wirusowych zapaleniach mózgu i opon mózgowych, uszkodzeń obszarów czołowo - oczodołowych kory mózgowej lub płatów skroniowych.DUCHY W MÓZGU ? czemu nie :)
Nawet delikatne zmiany ziemskiegomagnetyzmu mogą działać na nasz mózg. Porównaniem tego może być np: działanie dzwoniącego tel. kom. na grające radio. Takie zmiany w magnetyzmie ziemskim mogą spowodować odczucie, że "coś" jeszcze znajduje się oprócz nas - jakaś nadprzyrodzona siła. Naukowcy twierdzą, że zjawiska paranormalne są wytworem mózgu (oczywiście nie wszystkie, nie zamierzają rywalizować ze spirytystami w ich wywoływaniu hehe) A jak naukowcy mówią, odpowiada za to zakręt kątowy. Odkryto to przez przypadek:
W pewnym szpitalu doktor przygotowywał pacjentkę chorą na epilepsję do operacji. Przed taką operacją umieszcza się w mózgu około 120 elektrod - dzięki elektrodom można sprawdzić gdzie są w mózgu ośrodki ruchu i mowy tak, aby nie uszkodzić ich podczas operacji. Więc gdy któraś z elektrod pobudziła zakręt kątowy, pacjentka doznała odczucia, że obok niej na łożku leży człowiek - cień. Jednak ten człowiek - cień naśladował ruchy pacjentki - co oznacza że był on mózgową projekcją jej własnego ciala. Istota zniknęła, gdy doktor wyłączył prąd.
Zakręt kątowy odpowiada za scalanie informacji płynących ze wszystkich zmysłów. Jego i podobnych jemu "obszarów mózgu jest takie skompilowanie informacji dostarczanych nam przez zmysły, by w sumie tworzyły zrozumiały dla nas obraz świata. Jednocześnie te obszary mózgu odpowiadaja za to, jak odczuwamy własne ciało." Na podstawie artykułu "Magia mózgu" Jolanty Chyłkiewicz z Newsweek'a 48/2006 --> polecam przeczytać cały artykuł.
MÓZG ROZWIJA SIĘ DO 50 ROKU ŻYCIA
Mózg nie przestaje się kształtować w momencie osiągnięcia dojrzałości, ale rozwija się aż do 50 roku życia. Ostateczne ukształtowanie się szarej istoty mózgu, a zarazem okres, w którym jest ona najbardziej efektywna, ma miejsce w czasie osiągnięcia dojrzałości płciowej, okazało się jednak, że biała istota mózgu, która jest odpowiedzialna za wysyałnie sygnałów z jednej części mózgu do drugiej, rozwija się do około 48 roku życia. Jeśli mózg jest czymś w rodzaju internetu to szara istota jest komputerem a biała liniami telefonicznymi, które łączą mój komputer z innymi komputerami na świecie. Mózg osoby w wieku 17 lat a 40 jest bardzo różny. Można powiedzieć, że to nie ta sama osoba. Narzuca się jednak pytanie czy nie jest to ta sama osoba, ponieważ tyle w życiu doświadczyła czy ponieważ jej mózg się zmienił. Badania wskazują na to, iż mózg się zmienił.DOOBRA WIADOMOŚĆ :D
Hehehe nie przejmujcie się, jeśli coś może Wam nie wychodzić...zawsze..ale to ZAWSZE będzie z Was pożytek... a jaki??A no taki, że jakby wziąść calą energie elektryczną z Waszego mózgu, która przepływa przez neurony.. to możnaby zaświecić żarówkę :D No czyli nie jest tak źle, zawsze z nas coś będzie, choćby ta mała żaróweczka.
NEURONY Z DOROSŁYCH KOMÓREK LUDZKIEGO SZPIKU
Z dorosłych komórek macierzystych ludzkiego szpiku mogą wyrosnąć komórki nerwowe, które posłużą do leczenia poważnych schorzeń neurologicznych - informują badacze z Norwegii na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences". Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, którzy komórki macierzyste ze szpiku dorosłych pacjentów przeszczepili do uszkodzonego rdzenia kręgowego zarodków kurzych. W życiu zarodkowym możliwości rozwojowe tych komórek są ogromne - mogą bowiem dawać początek różnym tkankom. Jednak w organizmie dorosłego człowieka ich rola zostaje ograniczona do produkcji nowych pokoleń komórek krwi i komórek odporności. Najnowsze doświadczenia prowadzone przez zespół Joela Glovera dowodzą, że w specyficznych warunkach komórki dorosłego szpiku mogą poszerzyć repertuar swoich możliwości. Okazało się bowiem, że w przechodzącym procesy samonaprawy rdzeniu kręgowym kurczaków, komórki ze szpiku zaczęły nabierać cech neuronów. Badacze poznali to m.in. po obecności typowych dla neuronów białek i charakterystycznym wyglądzie komórek. Ogółem, około 10 proc. wszystkich przeszczepionych komórek ludzkich przekształciło się w neurony ruchowe. Dotychczasowe próby przekształcania dorosłych komórek macierzystych szpiku w komórki nerwowe nie doprowadziły do sukcesu. Zdaniem autorów najnowszej pracy, gdyby w laboratorium udało się odtworzyć takie sygnały chemiczne, jakie działały na komórki szpiku w rdzeniu kurzych zarodków, to można by uzyskiwać neurony do leczenia poważnych chorób neurologicznych, które niszczą układ nerwowy.Zdognie z baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dangeo solwa. Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w, sołwie, ale cłae sołwa od razu. hehe no i co?? przeczytaliście czy sprawiło to Wam trudności...??
NAGRODY NOBLA Z ZAKRESU NEUROLOGII
2004 - Richard Axel, Linda B. Buck - za badania nad receptorami węchowymi i układem węchowym2000r. - Arvid Carlsson, Paul Greengard, Eric R. Kandel - za odkrycia w dziedzinie przewodzenia sygnałów w systemie nerwowym
1986r. - Stanley Cohen i Rita Levi-Montalcini - za odkrycie struktury molekularnej białkowego czynnika wzrostu komórek nerwowych (NGF)
Jeśli chcecie dowiedzieć się o innych nagrodach nobla z medycyny i fizjologii to zapraszam na stronę WIKIPEDII, stąd też wziełam informacje o tych nagrodach, które są wypisane.